Tvorivá handmade dielňa

Fotopostup: Trhací poznámkový blok

Koncom septembra som v spolupráci s eshopom Nafotky.sk vyhlásila súťaž, kde si jej výherca mohol ako odmenu vybrať personalizovaný darček, ktorý mu vyrobím… a tak vám môžem dnes predstaviť handmade trhací poznámkový bloček s fotkou našej výherkyne Moniky. Celý proces výroby som pre vás nafotila, aby ste si to mohli skúsiť aj doma. Uprímne, pôvodný nápad som našla na jednej zahraničnej stránke a chcela som si vyskúšať urobiť takýto blok. Tak som mala konečne dôvod. Nie je to náročné, ak tak na čas. A výsledok stojí naozaj za to! No už teraz je mi jasné, že o pár týždňov sa pustím do ďalšej výroby, veď Vianoce sú už za dverami. 😉

Čo budeš potrebovať:
 • fotku
 • tlačiareň
 • kartón
 • nožnice / rezačka papiera
 • disperzné lepidlo
 • kancelárske spony
 • magnetický papier
 • farby/washi pásky/ozdobný papier
Postup:

Najdôležitejším elementom je fotka. Keďže samotný „papier“, na ktorý budeme písať je vlastne nami vybraná fotografia, mala by byť starostlivo vybraná. Či už na výšku alebo na šírku, to nechám na vás. Každému ako vyhovuje.

Fotku som si upravila vo Photoshope na požadovaný rozmer. Následne som ju spriesvitnila. Najskôr na 50%, ale obrázok mi prišiel stále príliš výrazný, čo by mohlo robiť problém, keď sa bude naň písať. Aby boli teda perom napísané poznámky dobre viditeľné, „opacity“ fotografie som znížila na 25%. Do hornej časti som ešte pripojila text „Nákup“. Fotku som skopírovala niekoľkokrát, tak aby som mala pokrytý celý hárok papiera A4. Tieto úpravy je možné robiť aj v programe Microsoft Word.

diy-blocek_photoshop

Keďže sa mi na jeden hárok papiera zmestilo päť „papierikov“, vytlačila som si ich šesťkrát. Teraz nasleduje časť, ktorá si vyžaduje pevnú ruku a trpezlivosť. Jednotlivé strany budúceho bloku treba nastrihať. Čím presnejšie, tým lepšie samozrejme.

diy-blocek_rezanie

diy-blocek_narezane

Teraz si pripravíme zadnú časť bloku. Nenašla som doma nič iné, tak som využila krabicu od cereálií. Jedna strana bola samozrejme potlačená, a to sa mi nepáčilo, tak som ju natrela na bielo. Fantázii sa však medze nekladú, daju sa využiť nielen farby, ale aj napríklad washi pásky.

diy-blocek_zadny-karton

Teraz treba všetky narezané papiere zarovnať a priložiť presne k okraju kartónového podkladu. Aby mi strany nebehali kade tade, pomohla som si s ich prichytením kancelárskymi klipsami. Následne treba naniesť tenkú vrstvu lepidla na horný okraj. Dôležité je, aby sa lepidlo dostalo ku každému jednému papieriku, aby samotné strany nevypadli samé skôr, ako ich vytrhneme. …. a necjať poriadne uschnúť pred ďalšou manipuláciou.

diy-blocek_spojenie

diy-blocek_lepenie

Keďže som vytvorila poznámkový blok, ktorý by mal slúžiť na poznámky, čo treba kúpiť, chcela som, aby bol po ruke a nie niekde na písacom stole. Preto som sa rozhodla použiť magnetické papiere. Kúsok som si odstrihla a prilepila na zadnú stranu. Hotovo! Už len stačí priložiť na dvere chladničky.

diy-blocek_magnet

diy-blocek

BLOG_logo_SLM_podpis

1 Comment

 1. Stál uplynulý rok za to a na čo sa pripraviť v novom | Blog - S láskou mama

  17. januára 2017 at 10:01

  […] Nechýbali ani nápady a návody na vecičky, ktoré si môžete samé doma vyrobiť, napríklad aj so svojimi deťmi. V kategórii Tvorivá dieľňa nájdete nápad na celkom jednoduchý fotorámik, ktorý určite poteší. V prípade, že chcete obdarovať niekoho malou drobnosťou a nemáte vhodné darčekové balenie, určite sa vám zíde fotopostup ako si takéto urobiť doma. Pre tých, ktorí si trúfajú aj na náročnejšie projekty, odporúčam fotopostupy: Transfér na drevo, Ako si prerobiť starý rám na originálnu nástenku a ako si spraviť trhací poznámkový blok s vlastným dizajnom. […]

Leave a Reply