Tvorivá handmade dielňa

Fotopostup: Zo starého rámu nová nástenka

Ak patríš k pravidelným čitateľom blogu, tak si určite zachytila informáciu o tom, že som sa spojila s ďalšími dvoma šikovnými mamami  a vymysleli sme si projekt prerábania starého fotorámu. Rozhodli sme sa z neho urobiť praktickú a zároveň vkusnú nástenku. Majka z ehopu Nafotky dodala rám, ktorému chýbalo sklo, Lucia celý fotopostup nafotila a no a ja som vdýchla starému rámu nový život.

Rám ako taký bol sám o sebe naozaj krásny. Vo vintage štýle, s olupujúcou sa bielou farbou na povrchu. Okrem toho, dve jeho strany boli potiahnuté bielou čipkou. Rozhodla som sa preto, že rám nechám tak, bez nejakej väčšej úpravy. Dôležité bolo pretvoriť jeho zadnú, pevnú stranu na multifunkčnú nástenku.

fotopostup_ram_potrebujemeČo budeš potrebovať
 • starý rám
 • bielu akrylovú farbu
 • tabuľovú farbu
 • zvyšok z korkovej nástenky
 • lepidlo na decoupage
 • lepiacu pištol
 • servítku
 • papier na pečenie
 • obojstrannú lepiacu pásku
 • čipky
 • žehličku
 • dekorácie na rám (my me použili penové ruže)
Postup

Z rámu som vybrala jeho zadnú stranu. Rozhodla som sa, že nástenka bude rozdelená na tretiny. Jednu tretinu som natrela bielou akrylovou farbou. Tá bude slúžiť ako podklad pod servítku s ružičkovým motívom. Keďže zadná doska, na ktorej sa všetko odohráva bola tmavá, musela som časť, ktorá bude pod servítkou, natrieť svetlou farbou.

fotopostup_ram_01

Kým mi farba schla, natrela som dalšiu tretinu dosky. Tentokrát som použila čiernu tabuľovú farbu. Farby od Pentart sú naozaj kvalitné a majú dobré krycie schopnosti. Jedna vrstva úplne stačila.

fotopostup_ram_02

fotopostup_ram_03

Po nanesení tabuľovej farby, som pomocou lepiacej pištole prilepila na stred budúcej nástenky korok.

fotopostup_ram_05

fotopostup_ram_06

Medzitým mi zaschla biela farba. Na rad prišlo lepidlo na decoupage. Celú plochu pokrytú bielou farbou, som ním natrela. Keďže sa mi nechcelo čakať, kým lepidlo poriadne zaschne, pomohla som si sušičom na vlasy a lepidlo usušila. Teraz je potrebné na už suché lepidlo položiť servítku (len jej vrchnú vrstvu). Neuvedomila som si však, že po tom „féne“ bude plocha ešte teplá, takže servítka sa mi na to sama lepila. Musela som teda dávať pozor a jemne prechádzať po ploche rukou, aby sa netvorili vzduchové bublinky a servítka bola krásne nalepená. Na fixáciu servítky, som použila žehličku. Jednoducho som na servítku položila papier na pečenie, a žehličkou prešla po ploche. Je to ľahké a rýchle. Ideálne na veľké rovné povrchy.

fotopostup_ram_04

fotopostup_ram_07

fotopostup_ram_08

Rozhodli sme sa, že na nástenku zakomponujeme čipky, keďže sú aj na ráme. Pomocou obojstrannej lepiacej pásky som ich nalepila na vybrané okraje.

fotopostup_ram_10

A teraz už len dozdobiť rám samotný. Ako som už spomínala na začiatku, rám sám o sebe nebolo potrebné nejako extra upravovať. Keďže servítka mala ružičkový motív, pomocou lepidla som prilepila na rám tri malé penové ružičky.

fotopostup_ram_11

Máme hotovo!

A ešte malá ukážka pred a po:


Za spoluprácu ďakujem:

GaleriEmotion za nafotenie fotopostupu

Eshop Nafotky – fotoalbumy a fotorámiky za starý rám, ktorý nechcel byť vyhodený

BLOG_logo_SLM_podpis

Leave a Reply