Tvorivá handmade dielňa

Jarný seriál- Vajíčkové všeličo a fotopostup

Chýlime sa takmer ku koncu Jarného seriálu. Už tu máme štvrtú – predposlednú časť, ktorá je venovaná veľkonočnej vajíčkovej výzdobe. Vajíčka sú neodmysliteľnou súčasťou Veľkej Noci. Keď som bola malá, tak sme farbili uvarené vajíčka, prípadne akousi „pricuciavacou“ fóliou zdobili tie vyfúknuté. Dnes so svojou dcérou nerobím jedno ani druhé. Našli sme si iné techniky, ktoré sme sa rozhodli vyskúšať.

Na zdobenie je možné použiť nie len reálne slepačie vajíčka, ale i tie drevené, plastové, polystyrénové, plastové priesvitné, ale dokonca aj háčkované.

No a keď si zvolíte materiál vajíčok, tak potom treba vyriešiť ďalšiu zásadnu vec. Čím ich budete zdobiť? Papier, decoupage, farby, látky, kamienky, stužky, pečiatky, flitre, lak na nechty … alebo snáď kombinovať viaceré možnosti?

Určite si pozrite aj stránky pôvodných autorov, niektorí z nich okrem hotovej dekorácie ponúkajú na svojich blogoch aj kompletný návod, ako si takéto vajíčka urobiť.

Možno by vás mohla zaujímať technika za použitia laku na nechty (www.hellowglow.com) alebo zlatej fólie (www.littleinspiration.com).

Domáca tvorba

Nielen v zahraničí, ale aj na u nás na Slovensku máme množstvo šikovných ľudí. Rada by som vám predstavila niektorých z nich.

DesignLch

Keramické vajíčka zdobené platinou alebo pravým zlatom. Zakúpiť si ich môžete na Sashe.

Majolika-R

Tradície nevymreli. Dôkazom je aj chránená dielňa Majolika – R, ktorá okrem iných produktov vyrába aj veľkonočné vajíčka. Samozrejme tradične slovenské. Nájdete ich v Pezinku alebo na Sashe.

MARA Manufaktura

Môže módna návrharka vyrábať kraslice? Môže! A ešte k tomu aké. Produkty Zuzany Brisudovej nájdete tu.

FOTOPOSTUP

Cez víkend sa aj u nás doma tvorilo. Spolu s mojou dcérou sme sa vrhli na veľkonočné vajíčka a popri tvorení som pre vás nafotila aj fotopostup.

Čo potrebujete
 • polystyrénové vajíčka
 • servítka
 • pečiatka s textom
 • pečiatkovacia poduška
 • akrylová farba
 • ozdobná papierová stuha
 • gombík
 • lepidlo
Postup

Pre dekorovanie som vybrala polystyrénové vajíčka a techniku decoupage. Rozhodla som sa pripraviť si vlastnú servítku a nepoužívať už hotovú z obchodu. Na tenkú jednovrstvovú servítku (ak nemáte, z klasickej oddelte jednotlivé vrstvy a jednu si nechajte) som aplikovala text. Zvolila som štvorcovú gumenú pečiatku a čiernu farbu.

Postupne som pootláčala text po celej ploche servítky. Následne nechajte dobre zaschnúť. Cca 10 minút by malo stačiť.

Servítku som si nastrihala na tenké pásiky. Šírka asi 3 – 4 cm. Záleží samozrejme od veľkosti vajíčka, s ktorým pracujete. Rohy som zastrihla do šikma, aby sa mi na vrchnej a spodnej časti vajíčka neprekrývalo veľa vrstiev.

Pomocou lepidla na servítkovú techniku som jednotlivé prúžky prilepila na vajíčko a nechala uschnúť. Pre lepšiu manipuláciu odporúčam vajíčku napichnúť na špajlu a môžete potom takto na špajli nechať aj uschnúť v pohári.

 

Keď lepidlo dobre zaschlo, na kúsok starej špongie som naniesla akrylovú farbu a naniesla na vajíčko. Farba vôbec nemusí byť aplikovaná rovnomerne – práve o to ide 🙂

Potom som po obvode naniesla sekundové lepidlo a naň prilepila papierovú stuhu. Do miesta prekrytia som ešte tiež nalepila ozdobný gombík. Rovnakú papierovú stuhu som použila aj na mašlu a uško na zavesenie na vrchu vajíčka. To som pripevnila pomocou špendlíka.

Takto sme si doma nakoniec urobili 4 vajíčka v štyroch rôznych farbách – rúžová, žltá, zelená a modrá.

Prajem veselé tvorenie 🙂

Zaujímavú vás predchádzajúce časti Jarného seriálu?

 1. časť – Papierové dekorácie
 2. časť – Kvetináče
 3. časť – Vence

Leave a Reply