Šikovné mamy

Keď sú mamy super, inšpiratívne a dokážu všetko.

Mnohé dnešné mamičky, ktoré sú doma na materskej či rodičovskej dovolenke, trávia svoj čas inak ako tomu bolo zvykom v minulosti. Kedysi sa „len“ starali o výchovu detí a domácnosť. Mnohé mali koníčky, ktorým sa venovali vo voľnom čase, či po nociach, keď deti dávno spali. No dnes sa mnohé snažia k tomu všetkému, pridať ešte čosi navyše. Podnikajú.

Háčkovanie čiapočiek a šálov, šitie oblečenia alebo nosičov pre deti, doučovanie cudzieho jazyka, vyrábanie šperkov, či dekorácii, to je len zlomok toho, čomu sa mamičky venujú. Zakladajú živnosti, eshopy, chodia na kurzy a workshopy, aby sa dovzdelávali v oblasti podnikania a marketingu.

Ako veľké plus vnímam, že okrem toho, že sa snažia vybudovať svoju vlastnú značku popri deťoch, tak ešte majú aj chuť odovzdávať svoje skúsenosti a postrehy ďalej.  Na sociálnej sieti Facebook vznikajú rôzne mamičkovské skupiny, kde môžu nielen zviditeľniť svoju prácu a  rozšíriť tak povedomie o svojej značke, ale zároveň sa aj inšpirujú medzi sebou. Mamičky majú miesto, kde si môžu poradiť v oblasti podnikania, či nájsť nové obchodné príležitosti a dodávateľov. A kto stojí za vznikom podobných skupín? Opäť šikovné mamy.

Skupinu založili dve kamarátky, Tatiana a Zuzana. Inšpiratívne mamy sme so Zuzkou založili, pretože nám chýbalo miesto, kde my,mamy, môžeme diskutovať aj o iných veciach ako o deťoch a výchove. Je veľa podporných skupín súvisiacich s rodičovstom. My by sme však rady organizovali stretnutia (prednášky, diskusie, workshopy), na ktorých maminy môžu osobne načerpať inšpiráciu, odvahu pustiť sa do projektov, ktoré ich obohatia v osobnom či pracovnom živote a zároveň získajú cenné kontakty a rady. Na podporné stretnutia bude možné prísť s deťmi. Každá do toho ideme s trochu inou motiváciou, ale veríme, že to projekt len obohatí. Mojím cieľom je napomôcť, aby sa čo najviac mám, žien, mohlo venovať tomu, čo ich napĺňa, a zároveň byť naplno aj so svojimi deťmi a rodinami. Zuzkina motivácia bola trochu prozaickejšia – začali jej chýbať konferencie, Ted-x a ďalšie akcie, kam chodila ako bezdetná, a tak si povedala, že by bolo fajn vytvoriť inšpiratívny priestor špeciálne pre mamy s deťmi. 

Supermamy

Skupina je projektom Lucie, ktorá sa jedného dňa rozhodla, združiť na jednom mieste všetky akčné maminky, ktoré sa rozhodli popri deťoch rozbehnúť svoj vlastný biznis. „Vždy som bola aktívna, stále som niečo vymýšľala, bola normálne zamestnaná a popri tom som písala články, pracovala na projektoch pre deti so špeciálnymi potrebami, športovala atď..a zrazu prišiel ten malý človiečik, ktorý si ma uchmatol len pre seba. Hoci som sa s rolou matky domasedky na určitý čas zmierila aspoň naoko, aby ma ostatné maminy v meste neohovárali, moje ja sa nakoniec muselo prejaviť. Veľmi rýchlo som začala opäť po nociach písať projekty a organizovať podujatia pre našich klientov, no zakaždým, keď som sa ocitla v kruhu maminiek, prišiel kultúrny šok. Plienky, plazenie, sedenie, šiesta choroba, prvé príkrmy, pápá, pošli pusu… Napriek bezhraničnej láske k môjmu princovi toto neboli témy, ktoré som vedela rozoberať deň noc, a tak som sa rozhodla nájsť si podobne akčné, podnikavé, nadchnuté maminy, ktoré okrem pokakaných plienok lietajú v podobných oblakoch ako ja a bojujú za svoje sny. Verím, že projekt Supermamy, pomôže združiť čo najviac maminiek, ktoré si budú navzájom zdieľať svoje biznis know how a podporovať sa v ceste za svojimi snami.“

„Projekt Čo dokáže mama spája mamičky zo všetkých kútov Slovenska, ktoré popri svojich deťoch a domácnosti dokážu úžasné veci. Ručne robené výrobky, kresby, kurzy tanca, doučko, masáže či účesy. Domáce torty, či lekváre. Každá z nás niečo dokáže,“ hovorí zakladateľka a autorka projektu, Andrea.

Cieľom týchto skupín nie je teda rozoberať donekonečna plienky, dojčenie, prerezávanie zubov, … ale poskytnúť mamám priestor pre ich osobný či kariérny rast. Veď s deťmi sa život nekončí, naopak začína nová a vzrušujúca etapa plná výziev a je len nás ako sa s nimi popasujeme.

Leave a Reply