S deťmi, Tvorivá handmade dielňa

Darček pre mamu – handmade mydlo z mydlovej hmoty

Ako sme doma vyrábali mydlo

Deň matiek sa nám blíži a ja som hľadala inšpiráciu, čo by som tak mohla vyrobiť. Tradíciou už niekoľko rokov je u nás obrovská kytica, ale tento rok som chcela niečo iné. Niečo vyrobiť. Zablúdila som aj do eshopu Organizátorka.sk, ktorý ponúka hlavne vintage a retro materiál na papierové tvorenie a scrapbooking.  A vtedy som našla novú kategóriu – ostatný materiál. Nakukla som a bolo rozhodnuté. Váhala som nad kreatívnym betónom, ale nakoniec som sa rozhodla, že výrobíme mydlo z mydlovej hmoty .

S mydlovou hmotou môžu pracovať aj deti

Na mydlovej hmote je fajn, že môžete doma vyrábať aj s vašimi deťmi. Keď dcéra doma zbadala krabicu s potrebným materiálom, bolo hneď jasné, že aj ona si chce vyrobiť svoje mydlo. Ak by som mala doma vyrábať mydlo studenou metódou a mať tu chemické laboratórium, tak to by nebolo práve najlepšie.

Mydlo - Mydlova hmota Set Handmade with LoveV eshope bola v ponuke aj samostatná mydlová hmota v dvoch veľkostiach, rôzne vône a pečiatky. Nakoniec som sa však rozhodla pre sadu Handmade with love, kedže to bol náš prvý pokus a nevedela som, či by som využila v budúcnosti ostatný materiál. Sada je na začiatok úplne ideálna. V krabici je mydlová hmota (200g), z ktorej vyrobíte tri mydielka, plastová forma, farbivo s vôňou (mäta a tee tree), tri pečiatky a drevená palička na miešanie.

 

MYDLO – FOTOPOSTUP

Mydlovú hmotu som nakrájala na menšie kúsky a vložila do starého hrnca. Kdesi na internete som sa dočítala, že je lepšie použiť starý hrniec, ktorý už následne nevyužijeme na prípravu potravín.

Vo vodnom kúpeli som nechala hmotu pomaly rozpustiť. Hmota by sa vám nemala dostať do bodu varu, tak ju poctivo kontrolujte, prípadne premiešavajte priloženou paličkou.

Keď sa nám hmota rozpustila, pridala som zopár kvapiek farbiva s vôňou. Nevedela som aká silná bude farba, takže som dala radšej menej. Dcéra však povedala, že je to málo zelené, tak ešte priliala. 🙂

 

Hmotu sme dobre premiešali, aby sa všetky zložky spojili.

Vedľa sme si zatial pripravili plastovú nádobku s formami na mydlo. Na dno každej sme poukladali pečiatky, ktoré sme chceli mať odtlačené na povrchu mydla. Okrem tých, ktoré boli v krabici, sme ešte použili aj silikónové pečiatky, ktoré bežne používame pri práci s papierom.

Hrniec, s teraz už zelenou mydlovou hmotou, sme odstavili a po lyžičkách sme opatrne naliali do každej formy najskôr tenkú vrstvu. To preto, aby sa nám dobre zaliali pečiatky a obrázok bolo dobre vidieť.

Potom sme do každej formy vliali zvyšok mydlovej hmoty. Pestujeme si doma Mätu citrónovú, tak som ju využila. Natrhali sme ju na malé kúsky a povkladali do hmoty vo forme. Takto sme nechali schnúť približne tri hodiny.

Po troch hodinách sme hotové mydlá opatrne vybrali z foriem. Pečiatky sme od mydla oddelili pomocou špendlíka. Stačí kúsok pečiatky podvyhnúť a potom to už ide samo 🙂

Hotovo!

V návode odporúčajú ešte mydlá nechať dobre preschnúť nasledujúce 2 – 3 dni. Najlepšie buď v papieri na pečenie alebo v celofánovej fólii.

Takto vyzerali naše mydielka po troch dňoch. Spodná strana ….

… a vrchná strana.

Ak si predsa len na domácu výrobu mydla netrúfate, môžete sa inšpirovať nápadmi na iné netradičné darčeky. Všetky samozrejme handmade od rôznych šikovných tvorcov. Nápady som pre vás spísala v tomto článku.

1 Comment

  1. Martina Valesova

    4. mája 2017 at 8:18

    Zuzka, krásne spracované. Mydielka vypadajú úžasne a verím, že dcérka si tiež ich výrobu užila :-).

Leave a Reply